Гамәлдәге шәхси эшмәкәрләрне реестрдан чыгарачаклар

2020 елның 18 сентябре, җомга

Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе хәбәр итүенчә, 2020 елның 01 сентябреннән "Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында" 2019 елның 12 декабрендәге 377-ФЗ Федераль законының нигезләмәләре үз көченә керде, алар салым органнарына индивидуаль эшкуарларның Бердәм дәүләт реестрыннан гамәлдә булмаган индивидуаль эшкуарларны төшереп калдырырга мөмкинлек бирә.

Сүз 15 айдан артык салым хисабын тәкъдим итмәгән яки патентның гамәлдә булу датасыннан 15 ай узган эшмәкәрләр турында бара, һәм шул ук вакытта салымнар буенча бурычлар түләнмәгән.

Индивидуаль эшкуарларның бердәм дәүләт реестрыннан шәхси эшмәкәрне төшереп калдыру турындагы салым органы карары "Дәүләт теркәве хәбәрләре" журналында кредиторларның һәм хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен җибәргән башка затларның гаризаларын җибәрү тәртибе һәм сроклары турындагы белешмәләр белән бергә шәхси эшкуарларның Бердәм дәүләт реестрыннан тыш, бастырып чыгарыла. Мондый гаризалар теркәүче органга публикациядән соң бер ай дәвамында бирелергә мөмкин. Мондый очракта эшмәкәрне шәхси эшмәкәрләрнең бердәм дәүләт реестрыннан чыгару турында карар кабул ителми. Әгәр теркәүче органга гаризалар кермәсә, индивидуаль эшкуарларның бердәм дәүләт реестрына салым органы карары буенча шәхси эшмәкәрне төшереп калдыру турында язма кертелә.

Салым органы карары буенча шәхси эшмәкәрләрнең Бердәм дәүләт реестрыннан чыгарылган һәм яңадан шәхси эшмәкәрләр булырга теләүче физик затларга аларның бу сыйфатта индивидуаль эшкуарларны Бердәм дәүләт реестрыннан төшереп калдыру көненнән соң өч ел узгач кына яңадан теркәлә алуларын истә тотарга кирәк. Шуңа күрә әгәр эшкуарлык эшчәнлеген алып бару нияте сакланса, вакытны сайларга һәм бу хакта салым органына мөстәкыйль рәвештә хәбәр итәргә киңәш ителә.

Татарстан Республикасында Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 18нче номерлы районара инспекциясе теркәүче салым органы булып тора (420054, Казан шәһәре, Владимир Кулагин ур., 1).