Спаслылар алкоголь базарында хокук бозулар турында Халык контроленә хәбәр итә алалар

2020 елның 15 сентябре, сишәмбе

«Халык контроле» нә кергән хәбәрләр гражданлык позициясен күрсәтергә, кешеләрнең тормышына һәм сәламәтлегенә җитди зыян китерә торган легаль булмаган продукция таралуны булдырмый калырга мөмкинлек бирәчәк. Шунысы мөһим, мондый хәбәрләрнең авторларына законсыз төстә алкоголь җитештерү факты өчен матди яктан бүләк биреләчәк. Суммалар да зур – бер мең сумнан алып өч мең сумга кадәр. Моның өчен ТР Дәүләт хезмәтләре порталында теркәлергә һәм авторизацияләнергә кирәк https://uslugi.tatarstan.ru порталда теркәлү өчен uslugi.tatarstan.ru «теркәлү» төймәсенә басарга, кәрәзле телефон номерын кертергә, Порталдан файдалану кагыйдәләре белән танышырга һәм тиешле басуга Галочканы куеп, «теркәлергә»төймәсенә басарга кирәк. Пароль күрсәтелгән телефон номерына СМС аша җибәреләчәк. Шуннан соң тиешле кырларга логин (телефон номеры) һәм пароль кертергә кирәк. Алга таба «Халык контроле» бүлегенә керергә һәм Татарстан Республикасы территориясендә этил спирты, алкогольле һәм спиртлы продукция җитештерү һәм аның әйләнеше өлкәсендә закон бозу фактын раслаган очракта, закон бозу турында хәбәрнамә бирергә. Хәбәрнамәләрне түбәндәге категорияләр буенча җибәрергә мөмкин: "Сәүдә кагыйдәләрен бозу", "Җәмәгать туклануы","Этил спиртын, алкогольле һәм спиртлы продукцияне законсыз җитештерү һәм (яки) әйләнеше". Вәкаләтле вазыйфаи затлар бирелгән вәкаләтләр кысаларында хәбәрнамәләрдә билгеләнгән хокук бозулар буенча тикшерү үткәрәләр. Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе закон бозу фактын раслаганнан соң мөрәҗәгать итүчеләргә түләүләр башкара.

Шәһәр һәм район халкына үз шикаятьләрен һәм мөрәҗәгатьләрен Халык контроле дәүләт мәгълүмат системасына юллау үтенече белән мөрәҗәгать итәбез. Сезнең шикаятьләр каралачак!!!

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы