Финанс белеме дәресләре Бүген Спас районының мәгариф учреждениеләрендә уза

2024 елның 16 октябре, чәршәмбе

Финанс белеме дәресләре Бүген Спас районының мәгариф учреждениеләрендә уза

Халык программасының «үсеш икътисады» юнәлеше кысаларында Спас районында «Бердәм Россия белән финанс грамоталылыгы»проекты гамәлгә ашырыла. Районның урта һәм төп гомуми белем бирү мәктәпләрендә, шулай ук Спас тармак технологияләре техникумында җирле үзидарә органнары депутатлары катнашында өлкән сыйныф укучылары өчен финанс белеме буенча ачык дәресләр узачак.

"Укучыларда финанс грамоталылыгын формалаштыру мәсьәләсе бик актуаль һәм заманча җәмгыятьне борчый. Без мошенниклардан саклану ысуллары, финанс агарту турында күп сөйлибез, әмма мәгълүмат еш кына өлкәннәргә юнәлдерелгән. Ә укучылар, яшь буын төрле ситуацияләрдә эш итүнең база алгоритмнары эшләнсен өчен олылар һәм өлкәннәрдән бер дә кисәтүгә һәм финанс белеме нигезләренә өйрәтүгә мохтаҗ», - дип шәрехләде проектның әһәмиятен партиянең Спас җирле бүлеге секретаре, район башлыгы Фәргать Мөхәммәтов.

КИМов урта мәктәбендә укучылар белән җирлек башлыгы Валентин Синчугов очрашты һәм балаларга «бюджетны планлаштыра һәм контрольдә тота белү, акыл белән куллана һәм инвестицияләр кертә белү балаларга авыр тормыш хәлләренә әзерләнергә ярдәм итәчәк, олы тормышта өстенлекләр бирәчәк», дип сөйләде. Шулай ук салымнар, кредитлар һәм иминиятләштерү мәсьәләләре дә каралды, бу өлкән сыйныф укучылары өчен аеруча актуаль, алар инде бүген үк үзләренең киләчәге турында уйланалар.

Болгар урта мәктәбендәге дәрестә 9-11 сыйныф укучылары белән сыйныф җитәкчесе Ирина Баландина һәм тәрбия буенча киңәшче Максим Кузовкин финанс грамоталылыгы нигезләре турында сөйләделәр, балаларны «Финанс грамоталылыгы» төшенчәсе һәм аның компонентлары белән таныштырдылар. Дәрес барышында укучылар үз бюджетларын сарыф итүнең максатка ярашлы булуына бәйле мәсьәләләрне чиштеләр. Балалар балаларга ата-аналар биргән яки бүләк иткән акчаны ничек дөрес экономияләргә һәм сарыф итәргә кирәклеге турында фикер алыштылар. Дәрестә Болгар шәһәре депутаты Владимир Монахов катнашты. Үз чыгышында ул өлкән сыйныф укучылары белән гаилә бюджетын ничек дөрес формалаштыру турында уртаклашты, шулай ук илнең бюджет һәм салым системасының ничек эшләвен аңлатты, бу процесста хакимиятнең закон чыгару органнары һәм депутатларның роле белән таныштырды. Ул ассызыклаганча, үз акчаңны дөрес куллана белү профессиональ финансистлар өчен генә түгел, гади кешеләр өчен дә мөһим".

Спас тармак технологияләре техникумында дәрес шәһәр депутаты Сергей Рыжев катнашында узды. Студентлар кызыксыну күрсәттеләр һәм, үз чиратында, гаиләдәге финанс планлаштыру, банк оешмаларына мөрәҗәгать итү тәҗрибәсе турында сөйләделәр, инвестицияләү, цифрлы финанс куркынычсызлыгы, кредит бирү турында сораулар бирделәр.

"Бердәм Россия белән финанс грамоталылыгы" проекты кысаларында балаларда финанс-бюджет өлкәсенә кызыксыну уята. Алар шәхси бюджетны, ә киләчәктә гаилә бюджетын ничек формалаштырырга, шәхси финанслар белән ничек грамоталы идарә итәргә, куркынычларны киметеп һәм җинаятьчеләрнең мошенник хәйләләреннән качарга икәнен аңлый башлый", - дип билгеләде депутат үз чыгышында.

Мондый дәресләр бүген районның 13 гомуми белем бирү учреждениесендә узачак.