3 сентябрьдә Россиядә Террорчылыкка каршы көрәштә теләктәшлек көне билгеләп үтелә

2024 елның 3 сентябре, сишәмбе

3 сентябрьдә Россиядә 2005 елда Бесландагы фаҗигале вакыйгалар истәлегенә оештырылган террорчылыкка каршы теләктәшлек көне билгеләп үтелә. Спас муниципаль районының барлык мәгариф оешмаларында «Тормыш тамчысы»акциясе уза.

20 ел элек, 2004 елның 1 сентябрендә боевиклар Беслан шәһәренең 1 нче мәктәбенә Белем көне уңаеннан тантаналы линейкага бәреп керде. 32 террорчы өч көн мәктәптә су һәм ризыксыз 1128 тотакны тотып торды. 2004 елның 3 сентябрендә "Альфа", "Вымпел" һәм башка бүлекчәләр сугышчылары Беслан мәктәбен штурмлауга китте.

Трагедия өч йөздән артык тыныч гражданнарның, шул исәптән 186 баланың гомерен алып китте.

Бүген 1 нче номерлы Болгар урта мәктәбендә уздырылган “Яшәү тамгасы” акциясендә Спас муниципаль районы башлыгы Фәргать Вәгыйз улы Мөхәммәтов һәм мәгариф бүлеге җитәкчесе Александр Николаевич Ермилин катнашты.

Акциядә катнашучылар уч төпләрендә су җыялар һәм һәлак булучыларга якты хәтер теләп чәчәкләр сибәләр.

"Без террорчыларның корбаннарын истә тотарга һәм мондый фаҗигаләр кабатлануга юл куймас өчен террорчылыкның таралуын томалау өчен барысын да эшләргә тиеш!" - дип билгеләп үтте үз чыгышында Ф.В. Мөхәммәтов.