Консультация 2024 елның 30 апрелендә 22 сәгатьтән 06 сәгатькә кадәр метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү

2024 елның 29 апреле, дүшәмбе

30 апрель төнендә һәм иртәсендә Татарстан Республикасы территориясендә урыннарда Көнчыгыш һәм көньяк районнарда

-1 кадәр туфракта туңу.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе хәбәр итә:

Халыкка һавада һәм туфрак өстендә туңу вакытында киңәшләр.

Кырау аркасында авыл хуҗалыгы культураларының - чәчәкләрнең һәм җимеш сөякләренең һәм көнбагыш культураларының һәм җылылык яратучы үсемлекләрнең зарарлану һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсемлекләрне кыраулардан коткару ысулы буларак, бакчачылар еш куллана торган тәҗрибә һәм еш кулланыла. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас гофрирланган кәгазь, куык тасма, салам яки тростниклы аналлар). Культураларны туңудан төтен шашкалары яки төтен өемнәре ярдәмендә дә сакларга мөмкин. Төтен шашкасы матдә катнашмасы белән тутырылган, ул янып, чәчәк атучы агач өчен зарарсыз күп төтен чыгара. 8-10 минутлык төтен шашкасы эшли. Төтен өемнәре әзерләү өчен чимал салам, куак, үлән, торф, яфраклар, утыннар, чүп үләннәре, көнкүреш чүп - чарлары кулланыла акрын гына янып бетәчәк һәм күп төтен бүлеп чыгарачак (тышкы яктан дымлы материаллар куярга мөмкин). Эш шунда ки, бакчаны ут түгел, ә төтен саклый, ул җир өстеннән җәелә һәм аңа суынырга, җылысын бирергә мөмкинлек бирми.

Теләсә нинди бәла-каза очрагында сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне чакыруның бердәм номерына - "112" номерына мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек буе һәм шәһәр һәм мобиль телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең "Ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.