Лицензияләре булмаган кешеләрдән алкоголь сатып алу куркыныч

2023 елның 12 декабре, сишәмбе

Лицензияләре булмаган кешеләрдән алкоголь сатып алу куркыныч

Россиядә гадәти, азык спирты һәм «билгесез спирт» дип аталган денатурат, одеколон, пыяла чистарткычлар, алкоголь суррогатлары, техник спирт, тормоз сыеклыгы, метанол һәм сивуш мае белән агуланалар. Яшьләренә, җенесенә, һөнәрләренә карамастан, социаль дәрәҗәләре ошый.

Исегездә тотыгыз! Росалкогольрегулирование билгеләгән минималь бәядән түбән бәяле, акциз маркаларысыз, чит ис, катнашмалар һәм төбендә ултырмалар булган, герметик булмаган төргәкле алкоголь продукциясен сатып алу куркыныч!

Санкцияләнмәгән сәүдә урыннарында сатыла торган суррогат алкоголь продукциясе, шулай ук техник максатлар өчен, дезинфекцияләү, тәрәзәләрне юу өчен билгеләнгән спиртлы сыеклыклар, тышкы кулланылыш өчен билгеләнгән парфюмер-косметик чаралар да тормыш һәм сәламәтлек өчен куркыныч тудыра.

Үз тормышыгызны һәм якыннарыгызның тормышын куркыныч астына куймагыз!

Алкогольнең теләсә нинди суррогаты үлемгә китерә!

Алкоголь суррогатлары-эчкә кертелмәгән спирт нигезендә ясалган сыеклыклар. Кеше организмына кергәч, алар сәламәтлек өчен авыр нәтиҗәләр белән интоксикация китереп чыгаралар, бу еш кына үлемгә китерә.

Суррогатлар алкогольдән күпкә агулырак. Агач спиртларында метанол, денатуратта альдегид бар, политурада төрле токсик спиртлардан торган тулы комбинация бар. Морилкада химик буяулар бар, алар организмга кергәч, тире һәм лайлалы тиреләрне зәңгәрләндерә.

Алкоголь суррогатлары куркыныч, чөнки организмга кергәндә бу сыеклыкларның аз гына өлеше үлемгә китерә. Аларның токсик дозалары кискен агулану үсеше өчен составына карап аерыла:
• метанол 7-8 мл;
• этиленгликоль 50 мл;
• сәясәт 50 мл;
• ацетон-30 мл;
• изопропанол — 0,5-2 мл /кг авырлыкта;
• БФ клей 20-50 мл;
• дихлоретан 5 мл

Метанол белән агулану иң куркыныч. Ул ашказаны-эчәк трактыннан яшен тизлеге белән сорыла, нервларга һәм бөерләргә төп зыян китерә. Кеше организмындагы Метанол кырмыска кислотасына һәм формальдегидка таркала. Бу матдәләр бик югары токсиклыкка ия һәм баш миенә җитди зыян китерә. Җиде миллилитр аңын югалту һәм күрү сәләтен югалту белән кискен агулану өчен җитәрлек. 50 грамм яшенле үлемгә китерә.

Авыр интоксикацияне түбәндәге билгеләр күрсәтә:

• кусу белән күңел төшү;
күрү начарлану, сукырлыкка кадәр:
• зәгыйфь исереклек:
• югары температура:
• киңәйтелгән укучылар;
аңны бозу;
• көзән;
• йөрәк эшчәнлегендәге бозылулар;
• гипотония;
• коры тире һәм былжыр.
Берничә көннән соң кешенең бөтен тәне — корсагы, аркасы, мускуллары, буыннары авырый башлый, ул комага төшә, аннары куллары һәм аяклары параличлана, аннары үлем башлана.

Этиленгликольдән организмда антифриз ясыйлар ул югары токсик гликоль һәм щавель кислоталарына таркала. Әгәр ярты стакан сыеклык эчсәң, кискен агулану, сукрану, аң бозылу, сулыш алу кыенлыгы барлыкка киләчәк.

100 мл антифриз-үлемле доза!

Политура-этанол, ацетон һәм башкаларның комбинациясе; спиртлар һәм катнашмалар, кайвакыт анилин буяулар өстәлә. 50 мл кулланганда кискен интоксикация башлана, барлык органнар һәм системалар зарарлана, бу кома хәленә китерергә мөмкин.

150 мл үлемгә китерү өчен җитәрлек.

Ацетон организмга кергәч, ашказаны-эчәк трактын ярсыта, ашказаны лайласы ялкынсынуына китерә. Кискен интоксикация өчен 30 мл матдә эчү җитә, күбрәк күләмдә үлемгә китерергә мөмкин.

Изопропанол белән авыр агулану (косметика сәнәгатендә, гигиена һәм көнкүреш химиясе чаралары җитештергәндә кулланыла, ацетон җитештерүдә төп чимал булып тора) организмга 0,5 мл/кг.дан эләккәндә башлана. кешедә басым кими, ашказаны-эчәк тракты бозыла, ул комага төшәргә мөмкин. 240 мл дозасы үлемгә китерә.

БФ клейында гадәттә этанол, ацетон һәм хлороформ бар, әмма аның составы үзгәрергә мөмкин. Токсик доза конкрет матдәләргә бәйле, ләкин гадәттә каты агулану өчен 20 мл җитә.

Организмның иң көчле интоксикациясен дихлорэтан (буяулар, лаклар, эреткесләр составына керә) китереп чыгара.моның өчен бары тик 5 мл, ә кайвакыт азрак эчү җитә. Ул барлык эчке органнарга диярлек тәэсир итә, аңын югалтуга, сукрануга китерә. Үлем 20 мл матдә кабул итүдән килә.

Техник спиртларны даими куллану кан тамырлары тонусын киметә. Суүсемнәрдә микротромбалар барлыкка килә, бу гипертониягә китерә. Агулы матдәләр бөерләрне һәм бавырны чыгарганга күрә, бу органнарның күзәнәкләре үлә, аларның җитешсезлеге барлыкка килә.

Алкоголь куллануның куркынычсыз чикләре.

20 гасырның 80-90 елларында Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы тырышлыгы белән «алкоголь куллануның куркынычсыз чикләре» һәм «алкогольнең стандарт дозасы»төшенчәләре формалаштырыла.

Стандарт алкоголь дозасы 1 U (iit-берлек) 8 г яки 10 мл чиста алкогольгә тигез. Шуңа күрә алкогольле эчемлекләрнең төрле төрләрендә стандарт дозалар саны:

1 шешә сыра ~ 2.0 U

1 шешә каты сыра 3,0 U

1 шешә аракы - 20,0 U

Алкогольне куркынычсыз куллануның тәкъдим ителгән чикләре мондый кагыйдәләр рәвешендә билгеләнгән:

1.Ир-атлар өчен атнага 20 U дан артык түгел; хатын-кызлар өчен 14 U дан артык түгел.

2.Ир-атлар өчен бер көндә 4 U һәм хатын-кызлар өчен 3 U артык түгел.

3.Атнага ким дигәндә 3 көн эчмәгез.

4.Беркайчан да 5 U чикләреннән артмаска.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы