Балалар китапханәсендә китап күргәзмәсе-экспозиция оештырылды. "Россия халыкларының мәдәни мирасы"

2022 елның 25 гыйнвары, сишәмбе

2022 ел Россия Президенты В.Путин тарафыннан Россия халыкларының мәдәни мирасы елы дип игълан ителде. Мәдәни мирас-гасырлар буена саклана торган һәр халыкның мөһим өлеше. Россия-күпмилләтле дәүләт, аның территориясендә 190дан артык төрле халык яши. Аларның һәркайсының үз мәдәнияте, теле, гореф-гадәтләре бар. Бу күптөрлелек сак һәм игътибарлы мөнәсәбәт таләп итә.

•

Россия халыкларының мәдәни мирас елы кысаларында балалар китапханәсендә китап-экспозиция оештырылган. "Россия халыкларының мәдәни мирасы". Яшь укучылар халык мәдәнияте чыганакларына чума алачак, Россиянең Алтын боҗрасы маршруты буенча виртуаль рәвештә йөреп, Ярославль, Кострома, Иваново, Сергиев Посад, Суздаль кебек борынгы шәһәрләр белән танышырга мөмкин. Россия һәрвакыт үз традицияләре, бәйрәмнәре, йолалары һәм гореф-гадәтләре белән дан тотты. Күргәзмәдә рус халкының гореф-гадәтләре һәм йолалары турында әдәбият тәкъдим ителгән. Халык сәнгать һөнәрләре сәнгате белән танышырга хохлома стилендәге бизәкләр төшерү, агачка уеп язу һ. б. турындагы китаплар ярдәм итәчәк. Китап күргәзмәсендә районыбызның талантларына аерым игътибар бирелде.