1 942 коммерцияле булмаган оешма 2022 елгы президент грантларының беренче конкурсы нәтиҗәләре буенча 4 млрд. сум күләмендә ярдәм алачак.

2022 елның 17 гыйнвары, дүшәмбе

2022 елгы Беренче Президент грантлары конкурсында җиңүчеләр 13 гыйнварда координация комитеты утырышында билгеләнде, аны Россия Федерациясе Президенты Администрациясе җитәкчесенең беренче урынбасары Сергей Кириенко үткәрде.

Бу юлы президент грантларына илнең 85 төбәгеннән 10 484 проект дәгъва кылды. Координация комитеты үтәтү балларының түбәндәге күрсәткечләрен билгеләде: сорала торган сумма 500 мең сумга кадәр - 60; 500 мең сумнан 3 млн - 65; 3 дән 10 млн - 68 гә кадәр һәм соратыла торган проектлар өчен - 10 млн нан артык, шулай ук озак сроклы проектлар өчен - 70 балл.

Нәтиҗәдә, 1 942 оешма җиңүче булды, ә 4 млрд 35 млн сум ярдәм күрсәтә. Бу конкурс президент грантлары фонды өчен уникенче конкурс булуга карамастан, 639 коммерцияле булмаган оешма (җиңүчеләрнең гомуми саныннан 33%) беренче тапкыр ярдәм ала: 321 коммерцияле булмаган оешма беренче омтылыштан җиңә, ә тагын 318 җиңүче элек конкурсларда катнашкан, әмма тиешле күләмдә баллар җыя алмаган. Мәскәү һәм Санкт-Петербургтан кала, 44 проект иң күп җиңүчеләре булган Татарстан Республикасы ун регионга керде.

Спас районыннан 8 гариза бирелгән иде. Җиңүчеләр исемлегенә 2 оешма керде: «Сугышчан туганлык» хәрби хәрәкәтләр ветераннарының җирле иҗтимагый оешмасы «Имин булмаган гаиләләрдәге балаларны һәм яшүсмерләрне Самбо белән даими шөгыльләнүгә җәлеп итү «Спортлайф» проекты белән Җитәкчесе Шәрипов Ринат Перназар улы һәм «Ангел» хәйрия фондының «Хәрби вакыт машинасы» проекты җитәкчесе Волков Максим Александрович. Бу зур җиңү һәм гражданнарыбыз өчен файдалы социаль-әһәмиятле проектны гамәлгә ашыру мөмкинлеге.