2021 елның 24 ноябре, чәршәмбе

Спас муниципаль районы мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләре педагоглары өчен «табигый-фәнни грамоталылыкны формалаштыру нигезе буларак мәктәпкәчә яшьтәге балаларның танып - белү эшчәнлеге» дигән темага Семинар 2021 елның 24 ноябрендә Болгар шәһәренең "Чишмәкәй" катнаш төрдәге балалар бакчасы базасында узды.

Семинарның төп максаты - педагогларның һөнәри компетентлыгын арттыру, мәктәпкәчә яшьтәге балаларның танып белү-тикшеренү эшчәнлеге мәсьәләләре буенча педагогик тәҗрибәне тарату һәм гомумиләштерү.

Семинарда катнашучылар игътибарына балалар тәрбияләүче Е.Ф. Избранованың әзерлек төркемендә балаларның танып белү-тикшеренү эшчәнлеге буенча дәресләр тәкъдим ителде. Анда балалар углекислый газ алу өчен тәҗрибә ясадылар, җир тарту нәрсә икәнен, ни өчен ком һәм чүлдә су булмавын, кояш системасында күпме планета акканын белделәр. Семинарда катнашучылар, Н.Г. Агаркова тәрбиячесе һәм урта төркем балалары белән бергәләп, проблеманың чишелешен эзләделәр: «Өч дуңгыз баласына өй салу кайсы материалдан яхшырак: кәгазь, мамык яки таш. Аларның кайсысы иң нык?».

«Чишмәкәй» катнаш төрдәге балалар бакчасы» МБББУ тәрбиячесе Е.В. Усюкевич хезмәттәшләре белән мәктәпкәчә яшьтәге балаларның танып белү-тикшеренү эшчәнлеген оештыру буенча эш тәҗрибәсе белән уртаклашты. Балалар бакчалары тәрбиячеләре табигый-фәнни грамоталылыкны формалаштыруга юнәлтелгән төрле ысуллар һәм алымнар куллану буенча Ловчева Г.И., "Кузнечиха авылы балалар бакчасы" МБББУ тәрбиячесе Л.В., Якушева Л.В., "Антоновка авылы балалар бакчасы” МББУ мастер-классларына бару мөмкинлеге алдылар.

Мәгариф бүлегенең мәктәпкәчә белем бирү буенча методисты Никитина С.А. билгеләп үткәнчә, мәктәпкәчә яшьтәге балаларның табигый-фәнни грамоталылыгын формалаштыру процессының уңышлылыгында төп фактор-тәрбияченең билгеләнгән позицияләр буенча һөнәри эшчәнлеккә әзерлеге һәм нәкъ менә тәрбияченең һөнәри осталыгы мәктәпкәчә яшьтәге шәхеснең эзлекле үсеше һәм белем бирү процессының сыйфаты шарты һәм хәрәкәтчән көче.

Семинарга йомгак ясап, семинарда катнашучылар семинарның нәтиҗәлелеген һәм гамәли юнәлешен югары бәяләделәр.