Алкоголь продукциясен законсыз саткан өчен административ җаваплылык.

2021 елның 24 ноябре, чәршәмбе

Алкогольле продукцияне әзерләү һәм сату процессы РФ законнары белән төгәл җайга салына. Махсус лицензия алган оешмалар гына спиртлы эчемлекләр белән эшләргә хокуклы. Сәүдә алып барганда бу кагыйдәләрне үтәмәү алкогольле продукциянең законсыз әйләнеше дип атала. РФ Административ хокук бозулар турындагы Кодексның 5.27 маддәсе мондый хокук бозу өчен җаваплылыкны күздә тота.

РФ КоАП алкоголь продукциясенә карата законсыз эшчәнлеккә кагылышлы берьюлы берничә маддә тота.

Шулай итеп, КоАПның 14.16 маддәсенең 2.2 нче өлеше (ваклап сатудан тыш) тиешле документларсыз алкоголь продукциясе әйләнеше өчен әлеге продукцияне җитештерүнең законлылыгын расларга мөмкин. Әлеге хокук бозулар өчен санкцияләргә түбәндәге штраф каралган: Вазыйфаи затлар өчен - 10 меңнән 15 мең сумга кадәр; Оешмалар өчен - 200дән 300 меңгә кадәр. Өстәмә рәвештә махсус конфискация рәвешендә җәза кулланыла - тиешле документларсыз барлык алкоголь продукциясе алына.

КоАП 14.17 маддәсе юридик затлар өчен алкогольнең законсыз әйләнеше, шулай ук аны лицензиясез җитештерү өчен җаваплылыкны күздә тота. Оешмаларга янарга мөмкин булган штраф - алкоголь продукциясе һәм чимал конфискациясе белән 200 меңнән 300 мең сумга кадәр. 14.18 маддәсе буенча азык-төлек булмаган чималдан җитештерелгән этил спиртын кулланучы затлар алкоголь продукциясе җитештерү өчен җәза алырга мөмкин. Санкция 14.16 ст.2.16 дагы кебек үк.

Сыйфатсыз алкогольле продукциягә каршы көрәш максатларында дәүләт тарафыннан күрелә торган чараларның катгый булуына карамастан, көмешкәнен шәхси ихтыяҗлар өчен тәмләтү закон белән чикләнмәгән. Тик мондый товарны саткан очракта, «көмешкә куучыларга", вәзгыятькә бәйле рәвештә, шулай ук законсыз эшмәкәрлек эшчәнлеге өчен каралган маддәләрнең берсе буенча җавап бирергә туры киләчәк.

Балигъ булмаганнарга алкоголь саткан өчен законда билгеләнгән штраф түбәндәгечә: физик затлар өчен-утыздан илле мең сумга кадәр; вазыйфаи затлар өчен-йөз меңнән ике йөз меңгә кадәр; оешмалар өчен — өч йөз меңнән биш йөз меңгә кадәр. Моннан тыш, кабат бозган очракта җинаять җаваплылыгы да булырга мөмкин.

Алкогольле продукциянең законсыз әйләнеше турында мәгълүм булган һәр граждан тиешле гариза белән яки аноним рәвештә компетентлы органнарга мөрәҗәгать итә ала:

Дәүләт Алкоголь Инспекциясе, Роспотребнадзор, Полиция; Прокуратурага.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы