Районыбыз мәктәпләрендә һәр ай саен 1-11 сыйныф укучыларын колачлый торган саннар дәресләре үткәрелә.

2024 елның 13 марты, чәршәмбе

2024 елның 12 мартында Кимова урта белем бирү мәктәбендә «Тест технологиясе» темасы буенча чираттагы «Саннар дәресе» узды, анда информатика укытучысы Сусарина Л.А. 8-9 класс укучыларын тест үткәрү технологияләре белән таныштырды. Дәрес вакытында тестлаштыру программа продуктын эшләүдә иң мөһим этапларның берсе булуга басым ясалды, ул продукт эшләүнең яшәү циклыннан ук башлана һәм бөтен процесс дәвамында дәвам итә. Укучылар дәрес вакытында лекция карадылар, тест үткәрделәр, дискуссиядә катнаштылар, детектив-тестировщиклар булдылар (тренажерда биремне үтәделәр).

Хәзерге мәктәп укучысына тест ысулларын һәм коралларын белү мөһим. Мондый белем информатикада үз кодын тикшерү өчен файдалы булырга мөмкин, бигрәк тә имтиханнарда һәм олимпиадаларда мәсьәләне чишү кодын сынап карау файдалы. Көнкүрештә безне төрле көнкүреш җайланмалары һәм акыллы әйберләр чолгап ала, ә алар дөрес эшлиме, барлык функцияләрне башкарамы – моны да тест ярдәмендә белергә мөмкин. Чөнки төрле приборларның эше һәм функционалы өчен әлеге җайланманы идарә итүче программа җаваплы.

Мәктәптә мәгълүмат технологияләре өлкәсендә һөнәрләр белән кызыксынучы укучылар булганлыктан, тест технологияләрен белү аларга киләчәктә һөнәр сайлаганда ярдәм итә ала. Мәсәлән, алар сынаучы яки QA инженеры белән кызыксынырга мөмкин.