Татарстанда илкүләм проект кысаларында Интеллектуаль милек залогы астында финанс ярдәменең пилот механизмы эшләтеп җибәрелде

2024 елның 19 сентябре, пәнҗешәмбе

«Кече һәм урта эшмәкәрлек» илкүләм проекты кысаларында Татарстан Республикасында бизнес өчен интеллектуаль милек залогына кредит бирү механизмы эшләтеп җибәрелде.

«Файдалы модель» һәм «Интеллектуаль актив» финанс һәм гарантия продуктлары, димәк, Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы һәм эшмәкәрлекне яклау институтлары инициативасы буенча эшләнгән һәм гамәлгә ашырыла.

Механизм залогның традицион төрләрен бирә алмаган һәм инновацияләр үсешен һәм матди булмаган активлар булдыруга инвестицияләр кертүне стимуллаштырырга тиешле компанияләр өчен финанс ярдәменнән файдалану мөмкинлеген арттырачак.

"Интеллектуаль милек нәтиҗәләрен хуҗалык әйләнешенә кертү-инновацион икътисад үсешенә ачкыч. Без уйлап табулар, технологияләр һәм иҗади карарлар "киштәдә" ятмаячак, ә аларны булдыручылар өчен дә, икътисадның реаль секторы предприятиеләре өчен дә реаль файда китерәчәк шартлар тудырабыз."- диде Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы икътисад министры Мидхәт Шаһиәхмәтов.

Татарстанда анатомия, инопедия һәм инновацион мендәрләр җитештерүче интеллектуаль милек залогы астына ярдәмнән файдаланды.

«Файдалы модель» Эшкуарлыкка ярдәм фонды продукты буенча финанслауның максималь күләме 15 млн сум тәшкил итә һәм 4 елга кадәр Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлеге астында «интеллектуаль актив»продукты буенча заем суммасының 95% күләмендә еллык 7% белән бирелә. Поручительлекне интеллектуаль милек нәтиҗәсенә бәяләү бәясе Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлеге күләменнән артыграк булырга тиешле исключитель хокуклар залогы тәэмин итә.

Татарстан Республикасының фәнни-техник мәгълүмат үзәге интеллектуаль милекне бәяләүчене эзләүдә ярдәм күрсәтәчәк һәм роспатентта залогка йөкләмә салу процессында килешүне озатып барачак.

Татарстанда сынау проекты инновацион эшчәнлекне стимуллаштыручы һәм кыйммәтле интеллектуаль милеккә ия компанияләргә үз бизнесларын үстерү өчен финанслауга ирешү мөмкинлеге бирә торган финанс инструментларын үстерүдә мөһим адым булып тора. Әлеге проектны гамәлгә ашыру, илнең инновацион потенциалын ныгытуга ярдәм итеп, Россиянең башка төбәкләре өчен үрнәк булырга мөмкин.

Республикада эшмәкәрләргә ярдәм Россия Президенты инициативасы белән оештырылган «Кече һәм урта эшмәкәрлек» милли проекты кысаларында Татарстан Икътисад министрлыгы һәм ведомство буйсынуындагы бизнесны үстерү институтлары тарафыннан гамәлгә ашырыла.

Азык-төлек турында заявканы турыдан-туры яисә "Минем бизнес" үзәгенең «кайнар линия» номеры буенча бирергә мөмкин: 8(843) 524-90-90.