Болгар шәһәрендә малайлар өчен механизатор түгәрәкләре проекты гамәлгә ашырыла

2023 елның 9 марты, пәнҗешәмбе

Эш Спас районының Болгар шәһәрендә Изге Авраамия гыйбадәтханәсенең көч-куәтен җәлеп итү белән челтәр элемтәсе режимында алып барыла. Мәктәп яшендәге ике төркем балалар арасында Әлки һәм Спас районнарында түгәрәкләр дәресендә булдылар. Дәресләрдә балалар юл хәрәкәте кагыйдәләре теориясен өйрәнәләр һәм шунда ук, карамактагы карталарда уку заездларын үтәп, аларны гамәлдә кулланалар.

Шулай ук грант акчасына план буенча йөк трициклы (үзйөрешле тимерчелек тибындагы өч тәгәрмәчле мотоцикл), квадроцикл (яшүсмер дүрт тәгәрмәчле мотоцикл) һәм квадроцикл өчен тагылма сатып алынган.

Алынган техника сүтелгән килеш килде һәм балалар өлкәннәргә аларны эш хәленә кадәр җыярга булыша. Инде квадроциклның беренче керүләре җыелган һәм ясалган, анда балалар махсус трассаларда механик тапшырулар белән техникада йөри алачак (арткы тизлек тә бар).

Балалар прицеп белән йөрергә, техникага башлангыч техник хезмәт күрсәтергә өйрәнәчәкләр һәм, иң мөһиме, авыл хуҗалыгы һәм йорт эшләрен имитацияләүдә катнашачаклар (терлекчеләр һәм өлкән яшьтәге кешеләр гаиләләре өчен печән һәм утын ташу, сөрү һәм тырмалауны имитацияләү, үләннәрне чаптыру, кар чистарту).

Мәктәп яшендәге балаларны проектта катнашырга чакырабыз. Өстәмә мәгълүмат алу өчен Әлки һәм Спас районнары благочинные Алексей Әхмәтҗановка мөрәҗәгать итәргә мөмкин