Балалар бакчасында татар телен һәм рус телле тәрбиячеләрне укыту буенча район методик берләшмәсе утырышы.

2022 елның 19 апреле, сишәмбе

2022 нче елның 19 нчы апрелендә Спас муниципаль районы Болгар шәһәренең «Антошка» балалар бакчасында «Сюжетлы – рольле уеннардан һәм театральләштерелгән эшчәнлектән файдалану» дигән темага тәрбиячеләрнең һәм тәрбиячеләрнең район методик берләшмәсе утырышы узды.

Семинарда катнашучылар балалар бакчасының урта төркеме балаларының «Кабартмак әби янына килә» дип исемләнгән уен формасында татар теленә өйрәтү, «Антошка» балалар бакчасы тәрбиячесе Сабирова А. И., өлкән яшьтәге балалар белән сюжетлы –рольле уеннарда тел мохите булдыру буенча эшләрен карадылар һәм анализладылар.

«Түгәрәк өстәл» артында Болгар шәһәренең «Колосок» балалар бакчасында татар теленә өйрәтү тәрбиячесе Г.Б. Хәйдәрова белән берлектә «Сюжет – рольле һәм театральләштерелгән эшчәнлек аша мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләрендә татар телен саклау һәм өйрәнү» мәсьәләсе буенча фикер алыштылар.

«Кояшкай» балалар бакчасында татар теле укытучысы З.М. Әхтәмова педагоглар белән  «Балалар бакчасында балаларны татар теленә өйрәтүдә сюжетлы - рольле һәм театральләштерелгән эшчәнлек» темасына мастер – класс үткәрде.

Тәрбиячеләр Сабирова А.И. җитәкчелегендә «Өч кыз» әкиятен сәхнәләштерделәр, татар телендә «Кәҗә һәм Сарык» әкиятен сәхнәләштергән видеоролик карадылар.

Мәгариф бүлегенең мәктәпкәчә белем бирү буенча методисты Никитина С.А. билгеләп үткәнчә, мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләрендә татар телен укытуның төп формалары түбәндәгеләрдән гыйбарәт: көндәлек тормышта һәм турыдан-туры белем бирү эшчәнлегендә. Уен мәктәпкәчә яшьтәге балалар өчен эшчәнлекнең төп төре булып тора. Уен вакытында балалар, моннан тыш, билгеле бер лексиканы үзләштерәләр, тел гыйлемнәрен, сөйләм күнекмәләрен үзләштерәләр. Моның өчен педагогларга уен тирәлеге тудырырга кирәк.

Семинарга йомгак ясап, семинарда катнашучылар семинарның нәтиҗәлелеген һәм гамәли юнәлешен югары бәяләделәр.