Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе хайваннарның аеруча куркыныч авыруларын кисәтү һәм саклык чаралары турында хәбәр итә.

2022 елның 27 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе авыл хуҗалыгы хайваннарының аеруча куркыныч авыруларын профилактикалау чаралары турында хәбәр итә.

Терлек сату һәм ташу белән шөгыльләнүче эшмәкәрләргә:

- Оренбург өлкәсеннән һәм Казахстаннан хайваннар кертүне туктатырга.
- Казахстан белән чиктәш өлкәләрдән: Самара, Саратов, Чиләбе, Волгоград, Әстерхан өлкәләреннән, шулай ук Башкортостан Республикасыннан.
- терлекләр кертүне Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе белән килештерергә;
- «Меркурий»ФГИСЫНДА эВСД рәсмиләштерергә.

Авыл җирлекләре башлыклары:

- халыкка куркыныч турында мәгълүмат бирергә;

- авылларда алыпсатарларның эшен күзәтеп тору;

- Эчке эшләр министрлыгы органнарына һәм ветеринария хезмәтенә “тәгәрмәчле” терлекләрне сату фактлары турында хәбәр итү;

- хуҗалык кенәгәсендә терлекләрне укыта.

Хуҗалыклар җитәкчеләренә:

- Казакъстаннан һәм Оренбург өлкәсеннән, шулай ук алар белән чиктәш төбәкләрдән терлек һәм азык кертүне чыгарырга;

- хуҗалык территориясенә керүче барлык транспорт чараларын дезинфекцияләргә;

- чит затларны хайваннар һәм аларны тоту урыннарына кертмәскә; - ветеринария хезмәте белән терлекләр һәм терлек азыгы кертүне килештерергә;

- яңа сатып алынган барлык хайваннарны төп көтүгә керткәнче карантинлаштыру үткәрергә;

- ферма хезмәткәрләрен кисәтергә, чыгышлары билгесез булган яки начар хәлдәге төбәкләрдән шәхси ярдәмче хуҗалыклар өчен терлекләр сатып алмаска.

Терлекләрнең аеруча куркыныч авыруларына шикләнгән очракта, ашыгыч рәвештә ветеринария хезмәтенә хәбәр итәргә.