"Кадрлар резервы. Татарстан Республикасы командасы"-Республика проекты турында мәгълүмати белешмә.

2022 елның 17 гыйнвары, дүшәмбе

2009 елдан Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы «Татарстан Республикасының Иҗади яшьләр академиясе» РИО белән берлектә «Кадрлар резервы»Республика яшьләр проекты тормышка ашыра.

Ел саен проектта Татарстан Республикасы территориясендә яшәүче 16 яшьтән 35 яшькә кадәрге барлык социаль - демографик төркемнәр вәкилләре катнаша. Кандидатлар сайлап алу этапларын узалар: сайтта гариза тутыру www.rezervrt.ru - тест һәм экспертлар белән күзгә-күз сөйләшү. Сайлап алу мотивацияне, катнашуның максаты, лидерлык потенциалын, команда белән эшләү күнекмәләрен һәм катнашучыларның стандарт булмаган фикерләвен билгеләргә мөмкинлек бирә.

"Кадрлар резервы. Республика командасы» - Татарстан Республикасында дәүләт яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыру өчен кадрлар формалаштыру һәм үстерү бурычы булган проект. Әлеге проект киләчәктә республика проектлары һәм оешмалары командаларының потенциаль әгъзалары булачак яшьләр белән эшләү буенча белгечләрнең төп компетенцияләрен үстерергә ярдәм итәчәк.

Анда Татарстан Республикасы территориясендә даими яшәүче 16 яшьтән 35 яшькә кадәрге яшь кеше катнаша ала.

Уку өч төп юнәлеш буенча узачак:

«Игелек» командасы: иреклеләр өлкәсендә менеджмент - гражданнарның иҗтимагый-файдалы эшчәнлеккә җәлеп итү дәрәҗәсен күтәрү, татарстанлыларның ихтыярый эшчәнлектә катнашу ихтыяҗын булдыру һәм гамәлгә ашыру өчен шартлар тудыру;

• "Ватанчы" командасы: патриотик проектларны тормышка ашыру – социаль әһәмиятле кыйммәтләрне, гражданлык һәм патриотизмны формалаштыруны һәм үстерүне тәэмин итә торган механизм булдыру;

• "Җәмәгать" командасы: менеджмент өлкәсендә күнекмәләрне үстерү – идеяләр тирәсендә фикердәшләр бергәлеген формалаштыру, проблемалар яки продукт, яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләү, яшьләр белән нәтиҗәле эшләү принципларына һәм механизмнарына өйрәтү.

Программа шул рәвешле төзелгән ки, кабул итү этапларында һәр катнашучы өчен индивидуаль үсеш планы төзеләчәк. Шулай ук катнашучының үсеш зонасы сыйфатында төп күнекмәләр һәм компетенцияләр билгеләнәчәк. Моннан тыш, катнашучылар интенсив кысаларында дәүләт яшьләр сәясәте өлкәсен һәм яшьләр өлкәсендә эшләү технологиясен өйрәнәчәк. Дистанцион этапларда катнашучылар белемнәрне һәм күнекмәләрне практикада кулланачак. Катнашучылар бурычларының берсе үз командасын булдыру һәм миссияләр (биремнәр) үтәү өчен ресурслар эзләү булачак. Шулай ук катнашучылар өчен республиканың коммерциячел булмаган оешмаларында проект юнәлешләре буенча стажировкалар оештырылачак. Шулай итеп, Татарстан Республикасы командаларында һәм оешмаларында яңа проект төркемнәре төзеләчәк.

Гариза бирү кампаниясе 2022 елның 30 гыйнварына кадәр түбәндәге сайтта барачак: https://rezervrt.ru/.