«Ватаным - Россия» яшь татар шагыйрьләре иҗатында.

2022 елның 13 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2022 ел Россия халыкларының мәдәни мирасы елы дип игълан ителде. Игълан ителгән ел кысаларында 2 нче мәктәпнең 5а сыйныф укучылары өчен балалар китапханәсе хезмәткәрләре яшь татар шагыйрьләре иҗатында «Ватаным – Россия» дип исемләнгән әдәби кичә үткәрделәр.

Чараның максаты-туган як турында әдәбиятны популярлаштыру һәм алга этәрү, Яшь татар шагыйрьләренең иҗатына игътибар җәлеп итү.

Безнең шәһәрдә туган якны өйрәнү буенча зур эш алып барыла. "Тарих.Спас районы җирендә туган якны өйрәнүчеләрнең очрашуы": туган якны өйрәнүчеләр, тарихчылар, әдәбият белгечләре, педагоглар һәм балалар очрашкан музей-тыюлык базасында узды. Чара барышында Туган ил темасы татар шагыйрьләренең: шагыйрь генә түгел, тәрҗемәче, журналист, ТРның атказанган сәнгать эшлеклесе, Татар китап нәшриятының баш мөхәррире, балалар шагыйре, күп кенә балалар китаплары авторы, Татарстан Язучылар берлеге рәисе Ленар Шәехнең шигырьләре аша ачылды.

Балалар бик теләп шагыйрьләрнең шигырьләрен укыдылар: Р. Корбан «Салкын көн», «Татарстан», Л. Шәех «Әдәпле сүзләр» һ. б.

Укучылар шулай ук яшь шагыйрьләрнең остазы - Ш.Галиев белән таныштылар. Бу сыйныф укучысы персонажны Шавали сурәтләде, әлеге әсәрнең Герое нинди күңелле һәм тапкырлы булуын күрсәтте.

Безнең укучылар, үткәрелгән чарадан соң, буыннан-буынга тапшырылырга тиеш булган шигырьне тагын да яратырлар, дип уйлыйбыз.

Чара ахырында «Шагыйрьләрдә кунакта»дигән әдәбиятка күзәтү үткәрелде.