Яшь фермерның мәктәбе: авылда үз эшен ачарга теләүчеләр өч көнлек укуга чакырыла.

2021 елның 12 октябре, сишәмбе

Мәктәп 27 октябрьдән 29 октябрьгә кадәр “Идел” яшьләр үзәгендә узачак һәм авылда фермерлык эше ачарга теләүче яшь эшмәкәрләрне һәм яшьләрне җыячак. Сез әле үз эшегезне нинди куышта башлыйсыз, әмма аның кабатланмас булырга тиешлеген төгәл беләсезме? Үз агробизнесыңны ничек башларга белмисезме? Бу сорауларга яңа гына эшли башлаган фермер «ФерМир» мәктәбендә җавап биреп кенә калмыйлар.

Белем бирү программасы 3 блоктан тора: «бизнесны башлап җибәрү», «үсеш юллары» һәм «авыл хуҗалыгы бизнесын алга җибәрү». Чараның төп максаты-үз бизнесларын крестьян-фермер хуҗалыгы өлкәсендә эшмәкәрлек эшчәнлеге нигезләрен өйрәтү, аларда үз эшләрен уңышлы башлау өчен кирәкле белемнәр һәм осталыклар формалаштыру, авыл яшьләре арасында бизнес-планлаштыру күнекмәләрен үзләштерү һәм эшкуарлыкны популярлаштыру.

Мәктәп тәмамлангач, һәр катнашучыга дәүләт үрнәгендәге сертификат тапшырылачак, ул Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының грант конкурсларында өстәмә баллар алуны күздә тота.

Авылда үз бизнесын башларга теләүчеләр, яшь фермерлар, шулай ук кимендә бер ел эшләүче крестьян-фермер хуҗалыклары башлыклары чакырыла. Катнашу өчен https://clck.ru/Y2oPr сылтамасы буенча онлайн форманы 22 октябрьгә кадәр тутырырга кирәк. «Татарстан Республикасында яңа таҗ инфекциясе таралуны булдырмау чаралары турында» Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2020 елның 19 мартындагы 208 номерлы карарына үзгәрешләр кертү хакында» 2021 елның 7 октябрендәге 960 номерлы карары белән «ФерМир» мәгариф программасында катнашуга бары тик «Дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең (функцияләрнең) бердәм порталы» федераль дәүләт мәгълүмат системасыннан файдаланып алынган, CVIOD-19 инфекциясенә каршы вакцинация узуны яки әлеге авыруны соңгы алты ай дәвамында күчерү фактын раслый торган шәхси QR-кодларга ия затлар гына рөхсәт ителә.

Чараны оештыручылар: «Татарстан Республикасы Аграр яшьләр берләшмәсе» ТИО, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы.