«Дулкынланган тема булу» иҗат очрашуында

2021 елның 9 апреле, җомга

"Дулкынланган тема булырга" - шундый исем астында җирле рәссам-пейзажчы, туган якны өйрәнүче В. Н.Киргизин белән район мәдәният йорты кунакханәсендә 7 апрельдә район туган якны өйрәнү оешмасы кысаларында иҗади очрашу үткәрелде.

Кызыклы рәссам белән очрашырга, аның искиткеч картиналарына тагын бер кат игътибарлырак карарга килделәр:

Балалар иҗат йорты директоры Тихонова З.К., 1 нче мәктәпнең 6 нчы сыйныф укучылары, укытучысы Кузнецова Н.В., «Палитра» түгәрәк берләшмәсендә тәрбияләнүчеләр, ПДО җитәкчесе Васильева Н.В., зав. БДШ сәнгать бүлеге Лаврентьев м.в., Валерий Николаевичның туганнары һәм якыннары.

Чарада картиналар иҗади юлның төрле вакытында язылган тематик һәм идея-сәнгать эчтәлеге буенча урнашкан, ләкин бүгенге көнгә кадәр тәрбияви потенциалга ия булган һәм тамашачыда чын кызыксыну уята торган; Спас җиренең табигате һәм матурлыгы сурәтләнгән, хайваннар турында кызыклы Картиналар (Картиналар-уйланулар), танылган һәм кадерле рәссамнарның портретлары тәкъдим ителгән.

Чараның үзенчәлеге шунда ки, баштан ахырына кадәр рәссамның туганнары: кызы Шишкина Наталья Валерьяновна, ПДО; Оля һәм Олег – оныклары, 1 нче мәктәп укучылары; Шишкин Юра-рд операторы, алар барысы да бер гаилә. Фотограф-һәвәскәр, Шишкиннар гаиләсенең якын дусты Ирина-фотограф алып барды.

Чара барышында тамашачылар мультимедиа презентациясе аша кыргыз-В.Н. Кыргызстанның тормыш һәм иҗат юлының төп этаплары белән таныштылар, педагогик эш белән таныштылар, элеккеге остазны искә алдылар, төрле статуслы күргәзмәләрне атадылар, якташыбызның сәнгать эшләре тәкъдим ителде. Кайбер картиналарда: "дуслар даирәсендә", "хайваннар дөньясына керергә", "1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышы башлану", "М.Шәймиев портреты",  "Гомерен саклап калган табиб Валерий Николаевичка"  һ. б. лар җентекләп тукталдылар, балалар белән бергә анализладылар, һәр рәсемдә "изюминка " эзләделәр.

Иҗади очрашуның формасы-ышанычлы сөйләшү, параллель рәвештә Валерий Николаевичның иҗади казанышлары турында сөйләү.,

Наталья Валерьяновна һәм Ольга рәссамның тату гаилә серләре белән уртаклаштылар, аның турында кеше, кайгыртучан һәм яраткан әтисе һәм бабасы, шулай ук рәссамның һөнәри сыйфатлары турында сөйләделәр. Тамашачылар алып баручыларны бик игътибар белән тыңлады.

Валерий Николаевичның ярдәм төркеме эшне "бик яхшы" билгесенә башкарган.

Чара ахырында БДШИНЫҢ элеккеге укучылары, шул исәптән В. Н.Лаврентьева М.В., Гришина Н. В., Кузнецова Н. В. үзләренең педагог-остазларына иҗади юлларының әхлакый ориентирлары, һөнәр сайлау өчен бик күп җылы сүзләр әйттеләр, ә оныгы Олег барысын да үзенең яңа «яр буенда» картинасы белән таныштырды һәм аның бабасына, баш консультантына һәм остазына бүләк итте.

Туган якны өйрәнү оешмасы рәисе Маркова М.П. Болгар «стационар лагерында» Спас эзтабарлары  профильле сменасының яшь туган якны өйрәнүчеләр арасында җирле рәссам белән очрашу онытылмаслык булды.

Алга таба Маргарита Петровна һәм Зөлфия Климовна Кыргызинга Мактау грамотасы, бүләк сувениры, яшь буында патриотик хисләр, сәнгать - эстетик зәвык, кече Ватанга мәхәббәт, игелек һәм кешелеклелек тәрбияләүче сәнгать картиналарын булдыруда кабатланмас осталыклары өчен татлы бүләк тапшырдылар.

Чара уңышлы узды, чөнки күңел биреп әзерләнгән, тулы җаваплылык белән әзерләнгән. Хәзерге вакытта Кыргызстан В.Н. кирәк, хәзер 2021 елның 15 маенда Чабаксарда Нәкбнең 73 еллыгы уңаеннан ачыла торган «Палестина рус рәссамнары күзлегеннән» күргәзмәсенә әзерләнә. Аннары күргәзмә Россиянең төрле шәһәрләренә һәм, бәлки, башка илләргә күчәчәк.

Аңа уңышлар һәм яңа иҗади очрашулар телибез!

М. П. Маркова