Биология укытучыларының семинары

2021 елның 19 феврале, җомга

«Татарстан Республикасы Спас муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф бүлеге» муниципаль учреждениесенең эш планы нигезендә.

2021 елның 17 февралендә «Сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен Болгар мәктәп-интернаты» базасында биология укытучыларының «Сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән балалар белән эшләүдә укытучының педагогик осталыгы дәрәҗәсен камилләштерү» семинары узды. Семинарда катнашучылар 8 нче сыйныфта «Имезүчеләрнең эчке төзелеше һәм 9а һәм 9б сыйныфларында «Кешенең зарарлы гадәтләре һәм сәламәтлеге» дигән ачык дәрестә булдылар. Аны югары квалификация категориясендәге олигофренопедагог М.Ю. Гусева биология укытучысы әзерләгән иде. Чыгышлар белән чыгыш ясадылар:

-«Сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән балалар белән эшләүче класс сәгатьләренең һәм әңгәмәләрнең роле» Кузяева С.Е., югары квалификация категориясендәге олигофренопедагог.

- Сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән балалар белән дәресләрдә һәм дәресләрдә укытуның актив ысулларын практикада куллану: «Табигатьнең яшь белгечләре» - биологик шарад Алексеева Н.В., югары квалификация категориясе олигофренопедагогы.

- «Инлюзив белем бирү киңлегендә сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән баланың уңышы өчен шартлар тудыру» Л.А. Лихачева, югары квалификация категориясендәге олигофренопедагог.

- Сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән «Без сәламәт яшәү рәвеше сайлыйбыз» дигән социаль адаптация Горохцева Е.Н., югары квалификация категорияле олигофренопедагог.

- «Сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен федераль дәүләт белем бирү стандартларын гамәлгә ашыру шартларында экологик тәрбия» Балханова Е.П., педагог-психолог, 1 кв. категорияле олигофренопедагог.

Семинар эшенә йомгаклар ясады мәгариф бүлеге методисты В.Г.Егоров, ул сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән балаларны үстерү һәм укыту буенча семинар эшенә уңай бәя бирде. 2019-2020 уку елында биология һәм химия буенча тикшерү эшләрен анализлап, урта гомуми белем бирү учреждениеләре укытучылары алдында чыгыш ясады.