Болгарның Ак мәчетендә бәйрәм намазы узды

2020 елның 31 июле, җомга

Васил Шәйхрәзиев ТР Президенты Рөстәм Миңнехановның ихлас котлауларын җиткерде.

Болгар ислам академиясенең Ак мәчетендә Корбан гаетенә багышланган иртәнге намаз узды.

Корбан бәйрәме-бөтен дөньяда билгеләп үтелә торган мөселманнарның иң бөек һәм иң олылы бәйрәмнәренең берсе. Ул искәрткәнчә, ислам традицияләре, башка диннәр кебек үк, гаделлек, игелек, мәрхәмәтлек һәм якыннар турында кайгыртуның мәңгелек кыйммәтләренә нигезләнгән. Бу-гаиләләрне, милләтләрне һәм гомумән җәмгыятьне якынайту бәйрәме, бу бүген аеруча мөһим. Бу хакта изге Коръән вәгазе һәм сүрәләре укыган Али хәзрәт Таҗиев чыгышында да ассызыкланды, мәхәллә халкына корбан чалу тарихы турында җентекләп сөйләде.

Аннан иртәнге намаз башланды.

Бәйрәмдә катнашкан республика Премьер-министры урынбасары, Бөтендөнья татар конгрессының "Милли шура" милли советы рәисе Васил Шәйхрәзиев район мөселманнарына Президент Рөстәм Миңнехановның ихлас котлавын җиткерде.

- Болгар рухи лидерлар әзерләү үзәгенә әйләнсен өчен республика җитәкчелеге тарафыннан күп эшләнә. Күптән түгел ислам фәннәренең беренче магистрларын чыгарган ислам академиясе моңа дәлил булып тора...

Сәламләү сүзләре белән район башлыгы Фәргать Мөхәммәтов мөрәҗәгать итте һәм барысына да бәхет, сәламәтлек, иминлек теләде, игелекле гамәлләр кылырга өндәде.

Иртәнге намаз укыган вакытта дин тотучылар Аллаһы Тәгаләгә дога сүзләре белән мөрәҗәгать иттеләр, Җир шарында яшәүче барлык кешеләр бер-берсенә зур хөрмәт һәм үзара аңлашу белән, һәрвакыт тынычлык һәм тынычлык булсын, дип үтенделәр.

Корбан гаете уңаеннан шулай ук шәһәрнең һәм авылларның башка мәчетләрендә дә бәйрәм намазы үткәрелде.

Тулырак мәгълүмат: http://spas-rt.ru/news/novosti/v-beloy-mecheti-bolgara-sostoyalsya-prazdnichnyy-namaz