Балигъ булмаганнарга спиртлы эчемлекләр сату закон белән тыела

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Балигъ булмаганнарга спиртлы эчемлекләр сату закон белән тыела

«Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының» 2001 елның 30 декабрендәге 195-ФЗ номерлы (2019 елның 14 июлендәге редакциясе) 14.16 статьясы балигъ булмаган затларга спиртлы эчемлекләр сату өчен җаваплылыкны күздә тота.

ФЗ-171нең 2 маддәсе нигезендә спиртлы эчемлекләр категориясенә 0,5% этил спирты яки аны әчетү продуктлары булган эчемлекләр керә.

Балигъ булмаганнарга алкоголь сату турындагы Закон түбәндәге чигенешкә ия алкоголь продукциясе исемлегенә спиртның 1,2 процентыннан артмаган эчемлекләр керми. Монда кисломолочная продукция, квас, тан, кумыс кертергә кирәк. Шулай ук, алкогольсез сыра законга керми, чөнки андагы этанол проценты 0,5 проценттан кимрәк.

Әлеге статьяның 2.1 пунктына ярашлы рәвештә, балигъ булмаган балага алкогольле продукцияне ваклап сату, әгәр бу гамәлдә җинаять җәзасы каралмаган булса, гражданнарга административ штраф салуга китерә:

Шәхси эшмәкәрләр өчен 30000 сум 50000 сум;

Юридик затлар өчен 300000 сум 500000 сум.

Әгәр штрафны билгеләгәннән соң оешма 180 көн эчендә кабат бозуга юл куйса, җаваплы кешегә карата җинаять җаваплылыгы башлана.

РФ ҖК 151.1 маддәсе нигезендә "Балигъ булмаганнарга алкогольле продукцияне ваклап сату" (ФЗ 31.12.2014 № 529-ФЗ редакциясендә) законсыз гамәл берничә тапкыр кылынса, хокук бозучыга карата 50 000 сумнан 80 000 сумга кадәр штраф түләү яки 1 елга кадәр мәҗбүри эшләр карала.

Балигъ булуына шик тудырган кешегә алкоголь сатканчы, сатучы сатып алучының яшен раслаучы документ таләп итәргә тиеш: паспорт; хәрби билет яки яшәү өчен рөхсәт/яшәү рөхсәте, бу киләчәктә тискәре нәтиҗәләрдән качарга мөмкинлек бирәчәк.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы