2-3 “В” сыйныфлар өчен балалар китапханәсе “Нәүрүз-туган якны өйрәнү һәм бәхет бәйрәме” дип исемләнгән әдәби-сәнгать кичәләре үткәрде

2024 елның 22 марты, җомга

"Нәүрүз" - яз, тынычлык, игелек, кунакчыллык һәм муллык бәйрәме.

2 - 3 «В» сыйныф укучылары өчен балалар китапханәсе «Нәүрүз-игелек һәм бәхет бәйрәме»әдәби-туган якны өйрәнү утырышлары үткәрде. Чара башында китапханәче бәйрәмнең барлыкка килү тарихы, халык гореф-гадәтләре һәм гореф-гадәтләре турында сөйләде. Бу бәйрәмгә әзерләнгән милли ризыклар турында.

Традиция буенча бәйрәмгә Кыш бабай килгән, ул үз хакимиятен язга бирергә теләмәгән, ләкин шулай да ул язга - "Нәүрүз" урынына биргән. Алар «Язгы чәчәкләр», «Түбәтәй», «Әтәч сугышы», «Йомырка» һәм башка шундый конкурслар, уеннар оештырдылар.

Китапханәдә чын бәйрәм рухы хөкем сөрде. Дусларча уеннар, әйлән-бәйлән, елмаюлар язның чын триумфын тудырды. Мондый чаралар татар халкының гореф-гадәтләрен һәм традицияләрен сакларга ярдәм итә.

Чара азагында балалар В.П. Монахов һәм В.В. Якимова тарафыннан даими иганәчеләр тарафыннан бирелгән татлы призлар алдылар.