Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көнен бәйрәм итү

2024 елның 7 марты, пәнҗешәмбе

Ел саен 15 мартта Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне билгеләп үтелә, 2024 елның девизы булып «Кулланучылар өчен гадел һәм җаваплы ясалма интеллект» лозунгысы тора. Соңгы елларда ясалма интеллект кешеләрнең күпчелек тормыш өлкәләренә үтеп керә, һөнәри эшчәнлектән алып күңел ачуларга кадәр, икътисад үсешенә, гади гражданнарның тормышына зур йогынты ясый. Ясалма интеллектның күп өстенлекләренә карамастан, аны куллану кулланучылар куркынычсызлыгы өчен җитди нәтиҗәләргә китерергә мөмкин, мәсәлән, ялган мәгълүмат тарату һәм хосусыйлыкны бозу. Хәзерге вакытта ясалма интеллектның хокукый статусы закон тарафыннан билгеләнмәгән һәм ясалма интеллектны кулланганда ачык чыганакларга кергән дөрес булмаган яки төгәл булмаган мәгълүматны булдыру һәм тарату өчен кем җаваплы икәне ачык түгел.

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне кысаларында кулланучылар грамоталылыгын арттыру максатыннан факультатив дәресләр, мәгариф учреждениеләре укучылары белән факультцияләр, «кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законын белү викториналары, сәүдә үзәкләренә кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча күчмә консультацияләр, шулай ук Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе компетенциясенә кагылышлы башка чаралар оештырылачак һәм үткәреләчәк.

Аеруча игътибар халыкның социаль яктан зәгыйфь категорияләрен, өлкән буын кешеләрен, аларның куллану хокукларын яклау мәсьәләләрендә алдау куркынычына иң дучар булганнары буларак, белем бирү мәсьәләләренә биреләчәк.

Гражданнарның игътибарын 15 мартта Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы телефоны аша «кайнар линия» оештырылачагына юнәлтәбез.

Спас районы халкы 3-13-42 телефоны буенча консультацияләр алу мөмкинлеге алачак.