Бергә күңеллерәк...

2019 елның 6 декабре, җомга
«Регина» рестораны базасында узган традицион бәйрәм чәе сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен инвалидлар ункөнлеге кысаларында узды.

Ирина ТЕЛИЦЫНА

Шатлыклы атмосферада шәһәр һәм районнан балалар һәм аларның гаилә әгъзалары декабрь көннәренең берсендә очрашты. Алар дусларын, танышларын, рухлары һәм сәламәтлекләре буенча якыннарын күрергә шат иделәр. Һәм яхшы, өлкән остазлар аз гына булса да балаларны берләштерергә тырышканнар, "Үз елмаюың белән елмай" дип исемләнгән бәйрәмнең тылсымлы дөньясына чуму шатлыгы белән. Җыелучылар өчен инвалид балаларның “Без барысын да булдырабыз!” дигән иҗат эшләре күргәзмәсе куелды. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, эшләнмәләр үзләренең оригинальлеге белән аерылып торган, күрәсең, алар зур фантазия һәм уйдырма белән эшләнгән. Балалар иҗат йорты педагоглары балаларга төрле мастер-классларда катнашырга тәкъдим итте, һәм яшь катнашучылар үз мөмкинлекләреннән чыгып үзләренең иҗади сәләтләрен сынап карарга тырыштылар.

Барлык катнашучыларны һәм кунакларны район башкарма комитеты җитәкчесе Валерий Осокин сәламләде. Ул балаларга һәм ата-аналарга көн саен очраша торган кыенлыклар өчен рәхмәт белдерде, сәламәтлек, зирәклек, тынычлык теләде.

Ә балалар зур теләк һәм дәрт белән «Рассвет» халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге белгечләре тарафыннан оештырылган бәйрәм тамашасына кушылдылар. Балалар уеннарда, конкурсларда үзләренә хас булган дәрт белән ярыштылар. Өстәвенә, һәркемнең җиңү, җиңү, беренче булу, үз уңышы белән туган һәм якын кешеңне - әнине сөендерү теләге бар иде. Аларга Түбән Камадан профессиональ аниматорлар ярдәм иткән. Алар мавыктыргыч дәрт һәм юмор белән һәркемнең игътибарын җәлеп итәргә тырыштылар. Һәм бу аларның артистлык, гадәти булмаган атрибутлар, шулай ук энергияле музыка белән бергә, яхшы килеп чыкты. Бигрәк тә балаларда гына түгел, өлкәннәрдә дә эмоциональ соклану һәм соклану сабын куыклары белән шоу тудырды. Балалар иҗат йортының теләктәшләре дә балаларга бәйрәм кәефен яхшыртырга булышты.

Барысын да бәйрәм белән котлады һәм юл хәрәкәте куркынычсызлыгы кагыйдәләре турында ЮХИДИ бүлекчәсе инспекторы Зилә Фәсхетдинова искәртте. Ул балаларга юл хәрәкәте кагыйдәләре буенча белешмә, грамоталар тапшырды.

- Без бу чарада даими катнашабыз, хәтта аны түземсезлек белән көтәбез, - дип тәэсирләре белән уртаклашты кайбер әниләр һәм балалар опекуннары, - иң мөһиме, балаларга барысы да ошый, алар канәгать һәм шундый игътибарга шат.

Бәйрәм кичәсе чәй өстәле артында дәвам итте.

Чыганак: "Яңа тормыш"