Спас районында авыл җирлекләре башлыклары семинары узды

2020 елның 17 гыйнвары, җомга
Полянка авыл җирлеге базасында җирлекне социаль-икътисадый үстерү мәсьәләләре турында фикер алышкан башлыкларның семинары узды.

Эш башында семинарда катнашучылар Балымер авылы территориясендә ит продукциясен эшкәртү һәм чыгару цехын файдалануга тапшыруга әзер диярлек карадылар. Әлеге цех янында металл кою цехы эшли инде,аның продукциясен җирлек халкы уңай бәяләде.Соңыннан барысы да Бөек Ватан сугышында катнашучылар – Балымер авылында яшәүчеләргә куелган һәйкәлне карады. Ул үзара салым акчасына һәм Юрий Семушкинның иганәче акчаларына төзелгән.Һәйкәлдән ерак түгел хуҗалары үзмәшгульләр программасы буенча эшли торган кунак йортлары урнашкан. Семинарда катнашучылар аларның территориясен дә кызыксынып карадылар, хуҗаларга күп төрле сораулар бирделәр.

Семинар кысаларында катнашучылар шулай ук православие җәмгыятендә, Полянкада Александр Евдокимовның шәхси ярдәмче хуҗалыгында булдылар. Шунда ук Полянкада Бөек Ватан сугышында катнашкан якташларыбызга куелган һәйкәлне, шулай ук үзара салым акчасына һәм иганәчелек акчаларына куелган һәйкәлне, хоккей тартмасын, урам тренажёрлары булган мәйданчыкны, волейбол мәйданчыгын һ.б. карап чыктылар.

Җирлек территориясен караганнан соң Поляна авылы Мәдәният йортында семинарның пленар утырышы узды. Анда авыл җирлеге башлыгы Гөлсинә Сибгатуллина чыгыш ясады, ул җирлекнең социаль-икътисади үсеше, соңгы вакытта ирешелгән күрсәткечләр турында сөйләде, демографик вазгыятьтә уңай динамикага басым ясады. Монда башка мәсьәләләр дә каралды.

Семинарга Спас районы башлыгы урынбасары Сергей Тюнёв гомуми нәтиҗә ясады.

Чыганак: "Яңа тормыш"